Скільки може зберігатися автомобільне (машинне) моторне масло і чи є в нього термін придатності?
Регулярне технічне обслуговування автомобіля включає заміну моторного масла та фільтра. Періодичність заміни вказана в посібнику з експлуатації транспортним засобом і, як правило, становить у середньому від 10 до 15 тис.км пробігу. Такий інтервал автовиробниками обрано не випадково. Це середня відстань, яку користувач долає своєму транспортному засобі за рік. Але що робити тим водіям, які рідко користуються своїми автомобілями і за рік не проїжджають зазначеної дистанції? Скільки можна зберігати автомобільне масло? Перш ніж відповісти на це питання, слід розібратися в природі та хімічному складі автомобільного мастила.
Незважаючи на те, що призначення машинної олії однакове - зниження тертя між деталями у двигуні та відведення зайвого тепла, за хімічним складом продукти можуть відрізнятися між собою. Основною відмінністю є основа для змащування. За даним критерієм їх усі поділяють на три види: мінеральне, напівсинтетичне та синтетичне.
Мінеральні олії одержують шляхом дистиляції нафтопродуктів. Оскільки таке мастило містить натуральні речовини, вона схильна до швидкого старіння. Головною перевагою мінеральних олій є невисока ціна.
Виробництво синтетичних грунтується на технології синтезу, яка дозволяє отримувати продукцію високої якості, що відрізняється тривалим терміном служби, стійкістю до окислення, випаровування. Підвищена плинність синтетики знижує тертя між деталями силового агрегату, завдяки чому збільшується їх термін експлуатації та зменшується витрата палива. Єдиним недоліком синтетичних олій є висока вартість. Термін зберігання синтетичної моторної олії перевищує термін придатності мінерального автомасла для двигуна.
Компромісним рішенням між мінеральними та синтетичними маслами буде напівсинтетика. Якість напівсинтетичного автомастила завжди перевищує властивості продукції, виготовленої на мінеральній основі.
В'язкість автомасел
Ще один параметр, на який обов'язково потрібно звертати увагу при виборі, це в'язкість автомасла. Незважаючи на те, що всі ці значення вказані в мануалі до конкретного автомобіля, складність вибору полягає в тому, що навіть для одного типу двигуна виробник допускає використання моторних масел з різним ступенем в'язкості. У цьому випадку водієві доводиться визначатися самостійно, ґрунтуючись на власному досвіді або порадах досвідчених автомобілістів.
Автовиробник не може вказати точне значення в'язкості через те, що не має можливості передбачити, в яких умовах експлуатуватиметься транспортний засіб. Для експлуатації двигуна в зимовий період краще підійде малов'язке мастило, яке добре розтікається навіть при негативних температурах. Найчастіше такі автомасла мають маркування:
- 0W-20;
- 0W-30;
- 5W-20;
- 5W-30.
Для використання автомобіля в жаркому кліматі слід підбирати автомастила з більшою в'язкістю.
Чи має синтетичне та напівсинтетичне автомобільне моторне масло термін придатності і який він?
При покупці моторного автомобільного масла оптом слід враховувати, що термін зберігання може становити від трьох до п'яти років за умови, що воно буде зберігатися правильно. Після закінчення цього часу продукт втрачає свої властивості і стає непридатним для використання.
Компанія Мегафорс (Україна) спеціалізується на випуску синтетичних та напівсинтетичних масел, присадок та технологічних рідин. Тут можна купити продукцію як оптом, так і роздріб за вигідною ціною.